تبلیغات
فتو تراپی پرتو نوزاد پیشرو در درمان زردی نوزادان در منزل - نکاتی در مورد ریفلاکس

درباره ما

با سلام به سایت اختصاصی فتو تراپی پرتــــــو نوزاد خوش امدید. دراین مکان شما می توانید علاوه بر افزایش اطلاعات خود در رابطه با مقوله زردی نوزادان با روش های درمان این بیماری ساده اما جدی و خطر ناک(در صورت عدم درمان) آشنا شده ودرصورت تمایل به استفاده از امکانات این مرکز در رابطه با درمان زردی نوزاد خود با ان تماس ویا آن را به خویشاوندان خود توصیه نمایید.
درصورت نیاز به راهنمایی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید
09142828201
09148013959

بایگانی

نویسندگان

تصاویر برگزیده

 

نکاتی در مورد ریفلاکس

نکاتی در مورد ریفلاکس

GE REFLUX:

1.در کل،حملات شل شدن گذرهای اسفنگتر تحتانی مری،مسئول بیش از 90% حملات ریفلاکس معده به مری است.

2.ریفلاکس معده به مری در 70_50% در شیرخواران در 6_3 ماه اول زندگی روی می دهد و بعد از آن در سال اول زندگی کاهش می یابد،در 15_12 ماهگی خروج محتویات معده از دهان( رگورژیتاسیون) نادر است،حدود 5% نوجوانان علائمی به نفع ریفلاکس معده به مری دارند.

 

3. درمان GE REFLUX:

.

 الف. درمان غیر دارویی:

بهترین وضعیت در شیرخواران،وضعیت خوابیده به شکم Prone position می باشد، در حین بیداری ولی در خواب، خیر،، چون باعث افزایش خطر سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار (SIDS) می گردد.

 

ب.تغلیظ شیر توسط آرد برنج منجر به کاهش تعداد و میزان حملات ریفلاکس غیر اسیدی و رگورژیتاسیون می گردد،اما نمی توان تماس مری با اسید را بکاهد،از طرف دیگر تغلیظ فورمولا سبب افزایش تلاش مکیدن از شیشه می شود.

 

ج.دادن حجم کمتر تغذیه، و تغلیظ آن منجر به کاهش استفراغ می گردد،اما تماس مری با اسید را کاهش نمی دهد.یک trial درمانی کوتاه مدت با فورمولای هیپو آلرژنیک(مثلا فرمولای با پروتئین هیدرولیزه یا فرمولای آمینو اسیدی برای مدت دو هفته) می تواند در تشخیص اینکه آلرژی به پروتئین شیر گاو و یا سویا،منجر به بروز علائم شده باشد،کمک می کند.

 

چ.اگر تغذیه از راه NG Tube به صورت انفوزیون قطره ای مداوم به جای ( بولوس) انجام گردد،می تواند تمایل به رگورژیتاسیون و استفراغ را کم کند،که این روش راهکاری است برای افزایش وزن در شیرخواران با GERD و اختلال رشد.

درمان GERD  در کودکان و بزرگسالان:

الف. مشابه درمان غیر دارویی بزرگسالان است.

 

ب. تماس با سیگار،شکلات،گوجه فرنگی،کاکائو،نعناع،و انواع نوشابه های گاز دار کربن دار،و مواد غذایی چرب،سبب کاهش فشار اسفنگتر تحتانی مری می شود و ریفلاکس را بدتر می کند،پس لازم است به مادر شیرخوار نیز توصیه کنیم که از خوردن این مواد غذایی،پرهیز کند.

 

ج.خوابیدن به پهلوی چپ وبالا بودن سر حین خواب مفید است.

 

چ.کاهش وزن در کودکانی که اضافه وزن دارند،موثر است.

 

د.درمان یبوست همراه و همزمان،به علت بهبود سرعت تخلیه معده،سبب بهتر شدن GERD می گردد.

درمان دارویی GERD:

 

1. اقدام اولیه درمان دارویی بر اساس کاهش تماس مری با اسید متمرکز است،هیچ کدام از داروهای در دسترس مستقیما منجر به بهبود پریستالتیسم مری و پاکسازی اسید نمی شود.

2.آنتیک اسیدهای خوراکی( مثل هیدروکسید منیزیم،و هیدروکسید آلومینیم) به علت عوارض جانبی( از جمله در مورد هیدروکسید آلومینیم؛ شامل استئوپنی،آنمی میکروسیتیک، و توکسیسیتی عصبی) در شیر خواران توصیه نشده و در کودکان بزرگتر نیز،با علائم خفیف یا متوسط ونه برای حالت مزمن،بکار گرفته می شود.

 

3.عوامل سطحی(مانند سوکرالفیت): بدلیل ترکیب آلومینیم موجود در آن،توصیه نمی شود.

4.عواملی که سبب تغییر موتیلیتی می شوند:

الف.Metoclopramide: برای درمان ریفلاکس معده به مری سودمند نیست و عوارض جانبی آن از جمله اضطراب،ترمور،و دیس تونی موجب شده که این دارو بسیار نامطلوب باشد.

 

ب.Dompridon: یا همان موتیلیوم،عوارض جانبی کمتری دارد اما در ریفلاکس شواهد سودمندی از آن وجود ندارد و گزارش هایی از طولانی شدن QT  در شیرخواران با این دارو وجود دارد.

Dose: Tab 10mg

0.25_0.5mg/kg.

3_4 dose/day

Max____>2.4mg/kg

 

ویا شربت موتیلیوم که با دوز 0.2 cc/kg بصورت BD  داده می شود.

 

ج.سیزاپراید: می تواند سبب کاهش علائم رفلکس در شیر خواران گردد،اما به علت خطر آریایی قلبی در بیشتر مناطق دنیا مصرف آن محدود شده است.

 

د.باکلوفن:

تعداد موارد شل شدن گذرهای اسفنگتر تحتانی مری(TLESR) و ریفلاکس اسیدی را هم در بزرگسالان و هم در شیر خواران کاهش می دهد و تخلیه معده را تسهیل می کند،این دارو را می توان به عنوان درمان اضافی(adjunctive)برای برخی از بیمارانGERD بکار برد، اما دارای عوارض جانبی از جمله خواب آلودگی،عدم تعادل و سرگیجه است.

باکلوفن به صورت قرص های 10 میلی گرمی موجود است و دوز آن

0.25mg/kg/dose

بصورت خوراکی و دوبار در روز است.

ش.بلوکرهایH2 مانند سایمتیدین،رانیتیدین، فاموتیدین: اثرات این داروها سریع تر از مهار کننده های پمپ پروتون (PPIs) شروع می شود،،،

و استفاده مزمن از این داروها سبب بروز تحمل(Tachyphylaxis) می گردد،بنابراین در درمان طولانی مدتGERD کمتر موثر هستند.

رانیتیدین به شکل قرص 150mg و شربت 75mg/5cc و 150mg/10cc و آمپول 50mgموجود می باشد و دوز  آن 10_5 mg/kg/day بصورت دو یا سه بار در روز می باشد.

 

مهار کننده های پمپ پروتون(PPI):

در درمان علائم و نشانه های مرتبط با GERD بسیار موثر و مطمئن هستند،به گونه ای که میزان بهبودی علائم و بهبود کامل ازوفاژیت با استفاده از Omeprazol و Pantoprazol، بالای 90% است.

بی خطرترین دارو در این دسته بر طبق مطالعات طولانی مدت در کودکان، omeprazol وesomeprazol یا Nexium است. در صورت تجویز PPIs،نباید آنها را بطور ناگهانی قطع کرد،زیرا با قطع ناگهانی دارو،مجددا اسید معده افزایش می یابد(Rebound)  و با عود بیماری اشتباه می شود،بنابراین دارو باید Taperشود،

در کودکان بین 10_1 سال معمولا نسبت به بزرگسالانPPI ها را سریع تر متابولیزه می کنند و بنابراین نیازمند مقادیر بیشتری از دارو بر اساس کیلوگرم وزن بدن می باشند.

مهار کننده های PPI به صورت تک دوز روزانه و نیم ساعت قبل از صبحانه تجویز می شود که برای ازوفاژیت کافی است.اگر علائم شبانه تداوم یابد یا مری بارت وجود داشته باشد،رژیم درمانی دوبار در روز ضروری است.

امپرازول به صورت کپسول های 20 میلی گرمی موجود می باشد و دوز روزانه آن 3.3_0.7mg/kg/day بصورت یک یا دوبار در روز است.

 

پنتوپرازول نیز بصورت قرص های 20 میلی گرمی و 40 میلی گرمی و آمپول40 میلی گرمی موجود می باشد ودوز روزانه آن 3_1 mg/kg/day  به صورت یک بار یا دوبار در روز می باشد.

 

دوره درمان ریفلاکس،3 ماه است،که در صورت لزوم ممکن است طولانی تر شود.

 

کپسول لنزوپرازول 15 و 30 میلی گرمی است که با دوز 1.6_0.5 mg/kg/day قابل استفاده است.

 

درمان جراحی:

از آنجا که این درمان دارای عوارض متعدد هستش و ممکن است،موثر نباشد،بنابراین تنها در موارد خاص ازجمله مشکلات تنفسی عود کننده(Recurrent pneumonia) بکار می رود،در کودکان با بیماری عصبی شدید،PPIs سبب کاهش قابل ملاحظه میزان پنومونی های مکرر شده است،در حالی که عمل جراحی آنتی ریفلاکس،تنها استفراغ را کم کرده وگرنه تغییری در پنومونی رخ نداده است،این یافته ها نشان می دهد که درمان طبی باید قبل از جراحی به صورت مناسبی انجام گردد

نظرات

 1. كوتاه كننده لینك زیپر

  لینك های بلند خود را در عرض چند ثانیه به صورت رایگان و دائمی كوتاه كنید

  سرویس كوتاه كننده لینك زیپر كاربران شما را معطل تماشای تبلیغات نمیكند
  همچنین برای انتقال كاربران از ریدایركت ٣٠١ استفاده میكند كه باعث افزایش اعتبار سایت مقصد می شود

  http://zipr.ir

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
طراح قالب:ســــــامـــــان
کلیه حقوق این سایت محفوظ است.

شبکه های اجتماعی

اطلاعات سایت

آمار بازدید

 • بازدید کل:

 • بازدید امروز:

 • بازدید دیروز:

 • بازدید ماه قبل:

 • بازدید این ماه:

 • تعداد مطالب:

 • نویسندگان:

Earn free bitcoin